Wszystko zależy od agencji i przypadku
Wszystko zależy od agencji i przypadku
RYS. PAWEŁ GAŁKA
ZYGMUNT TRUSZKIEWICZ
Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego jest kolejnym przykładem aktu prawnego, przy którego tworzeniu zlekceważono zasady techniki legislacyjnej i podstawowe konstrukcje prawne. Już jej struktura, a w konsekwencji relacje między przepisami, nasuwają poważne zastrzeżenia. Stąd ustalenie, co jest w niej zasadą, a co wyjątkiem, nie jest sprawą prostą.
Zgodnie z ustawą z 11 kwietnia 2003 r. (Dz. U. nr 64, poz. 592, dalej: ustawa) kształtowanie ustroju rolnego państwa następować będzie przez:
- poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych,
- przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych,
- zapewnienie prowadzenia działalności rolniczej przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach.
Jednakże nie zakazano dzielenia gospodarstw rolnych, nie określono maksymalnej normy obszarowej, powyżej której nabycie nieruchomości nie byłoby niemożliwie, nie zabroniono też nabywania nieruchomości rolnych przez osoby niemające kwalifikacji rolniczych. Na czym zatem ma polegać kształtowanie ustroju rolnego?
Agencji Nieruchomości Rolnej (nowa nazwa Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa) dano możliwość ingerowania - co do zasady - w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta