Parasol nad towarami
Jak prowadzić prywatny skład celny w Polsce i Unii Europejskiej
Parasol nad towarami
CO NALEŻY DOŁĄCZYĆ DO WNIOSKU
Unijne przepisy dotyczące działalności w prywatnych składach celnych są łagodniejsze niż polskie. W Unii Europejskiej łatwiej jest też uzyskać pozwolenie na prowadzenie takiego przedsiębiorstwa. Zarówno w Polsce, jak i w UE z prywatnych składów celnych korzystają z reguły duże firmy. Dla nich złożenie towaru jest tam korzystne. Pozwala bowiem odroczyć zapłatę cła za towary, które te przedsiębiorstwa będą wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej.
- Jakie wymogi musi spełnić przedsiębiorca, który zamierza uruchomić prywatny skład celny? Czy takie placówki funkcjonują również w Unii Europejskiej? Jak wygląda tam procedura uzyskiwania pozwoleń na ich prowadzenie? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Skład po polsku
Art. 103 kodeksu celnego (ustawa z 9 stycznia 1997 r. - tekst jednolity DzU z 2001 r. nr 75, poz. 802) przewiduje dwa rodzaje składów celnych: publiczny i prywatny. Składem publicznym jest taki, z którego może korzystać każdy polski przedsiębiorca zamierzający składować w nim swoje towary.
Natomiast skład celny prywatny (typu C - patrz § 13 rozporządzenia ministra finansów z 8 marca 2001 r. w sprawie gospodarczych procedur...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta