Pozostanie w Kongo nie jest przesądzone
Stanisław Speczik, prezes KGHM Polska Miedź
Pozostanie w Kongo nie jest przesądzone
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
W 2002 r. KGHM osiągnął 254 mln zł zysku. Na ten rok zarząd przedstawił bardzo ostrożne prognozy - zaledwie ok. 150 mln zł. Czy wobec dobrego pierwszego kwartału, można spodziewać się korekty prognozy?
STANISŁAW SPECZIK: Dziś wydaje się, że nasz zysk faktycznie będzie większy, choć spodziewamy się, że drugie półrocze może nie być tak zyskowne jak pierwsze. Pełnej oceny sytuacji dokonamy po pierwszym półroczu i potem możliwa jest zmiana prognozy. Przypuszczamy, że tegoroczne wyniki będą na poziomie roku ubiegłego.
W piątek będą znane wyniki referendum załogi na temat strajku. Dlaczego zarząd nie może porozumieć się z "Solidarnością" w sprawie wynagrodzeń?
Osiem związków zaakceptowało nasze propozycje, czyli wzrost wynagrodzeń o 5 proc., choć też - jak "Solidarność" - wszyscy domagali się 7 proc. Ten 5-proc. wzrost to i tak duży wysiłek dla firmy. Nie możemy zgodzić się na zmiany tabel zaszeregowania, które trwale wpłynęłyby na wzrost płac w przyszłości. Poza tym uważamy, że nie ma podstaw prawnych do referendum, a związek nawiązuje do sporu zbiorowego z ubiegłego roku, który dotyczył zupełnie innych postulatów.
To znaczy, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta