Topór fiskusa tnie głęboko
Topór fiskusa tnie głęboko
ADAM BARTOSIEWICZ RYSZARD KUBACKI
Z pewnością część zwolnień podatkowych przestała już pełnić - zakładaną przez ustawodawcę - funkcję stymulującą. W przypadku wielu innych cel ochrony czy też wspierania określonych grup podatników może być uznany za mniej ważny niż naprawa finansów publicznych. Dlatego należy rozważyć likwidację co najmniej niektórych zwolnień. Jednak głoszenie konieczności likwidacji całego katalogu zwolnień przedmiotowych jest co najmniej nieporozumieniem.
Jak początkowo wynikało z nieoficjalnych informacji ("R" z 17 - 18 maja) , z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updf) Ministerstwo Finansów zamierzało usunąć cały art. 21, będący katalogiem zwolnień przedmiotowych od podatku. W ostatnim komunikacie MF z 26 maja napisano, że nie przewiduje się już likwidacji wszystkich zwolnień podatkowych. Ale wynika z niego też, że mimo pozostawienia w updf określonych zwolnień, planowana ich redukacja jest zbyt głęboka.
Bardziej zadośćuczynienie niż odszkodowanie
Znaczna część zwolnień dotyczy przychodów o charakterze odszkodowawczym. Wolne od podatku są zarówno same odszkodowania otrzymane na podstawie przepisów ustawowych, kwoty otrzymane z tytułu zawartych umów ubezpieczeń, jak i świadczenia o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta