Po ulepszeniach trudniej o zwolnienie
Kiedy budynek można sprzedać bez VAT
Po ulepszeniach trudniej o zwolnienie
W DF z 8 maja br. przeczytałem, że sprzedaż używanych budynków i budowli może być zwolniona z VAT i że zależy to m.in. od wysokości nakładów na ich ulepszenie i prawa podatnika do odliczenia VAT od nich. Proszę o wyjaśnienie, jaki wpływ mają te nakłady na opodatkowanie sprzedaży budynków używanych - pisze czytelnik DOBREJ FIRMY.
Zwolnienie, o które pyta czytelnik, wynika z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT. Objęta jest nim sprzedaż, a także inne czynności podlegające opodatkowaniu VAT (z wyjątkiem importu), których przedmiotem są towary używane.
Zgodnie z art. 4 pkt 7 ustawy o VAT budynki, budowle bądź ich części są towarem używanym, jeśli od końca roku, w którym zakończono ich budowę, minęło co najmniej 5 lat. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli i ich części, będących przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (np. leasingu).
Zatem każdy budynek może być uznany za używany, jeśli od końca roku, w którym zakończono jego budowę, upłynęło 5 lat. Ustawa o VAT nie precyzuje, co należy rozumieć przez zakończenie budowy. Trzeba więc w tym wypadku sięgnąć do przepisów prawa budowlanego.
Co do zasady dla uznania budynku za używany i możliwości sprzedaży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta