Wywiad i kontrwywiad do lustracji
Wywiad i kontrwywiad do lustracji
KOMENTARZ - To sukces społeczeństwa
- W oczekiwaniu na rozprawy
- Opinie
Osoby, które w PRL były tajnymi współpracownikami wywiadu i kontrwywiadu, będą podlegały lustracji - wynika z wczorajszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał uznał za sprzeczną z konstytucją głośną i kontrowersyjną decyzję Sejmu sprzed kilku miesięcy.
W nowelizacji ustawy lustracyjnej z września 2002 r. Sejm wyłączył z definicji współpracy z organami bezpieczeństwa PRL zbieranie i przekazywanie informacji wywiadowczych i kontrwywiadowczych. Decyzja ta wstrzymała kilka ważnych procesów lustracyjnych, m.in. dotyczących prominentnych polityków SLD. Wczoraj tę furtkę w przepisach Trybunał uznał za niekonstytucyjną. Gdy w Dzienniku Ustaw ukaże się wczorajsze orzeczenie Trybunału, lustracja znów zacznie obejmować byłych współpracowników wywiadu i kontrwywiadu.
Trybunał uważa, że nie da się oddzielić zadań wywiadu i kontrwywiadu od tych, które były związane ze ściganiem opozycji i przeciwników władzy komunistycznej. Niezależnie bowiem od innych zadań, np. gospodarczych, wykonywanie zadań wywiadowczych wiązało się również ze zwalczaniem demokratycznych dążeń narodu. - Ustawodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta