Z celnika na strażnika
Nowe zadania i miejsca pracy
Z celnika na strażnika
KOMISJA EUROPEJSKA WĄTPI
Celnicy pracujący na zachodniej granicy obawiają się, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej pracę straci kilka tysięcy osób, a część firm będzie korzystać z odpraw w innych krajach. W Ministerstwie Finansów uspokajają: celnikom nie grozi bezrobocie, a cło i inne podatki będą efektywnie odprowadzane do polskiego i unijnego budżetu.
Federacja Związków Zawodowych Służby Celnej twierdzi, że w momencie wejścia Polski do UE pracę straci kilka tysięcy celników spośród 14,5 tys. obecnie zatrudnionych. Taki będzie skutek likwidacji przejść granicznych z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz przejęcia wielu zadań przez administrację skarbową.
- Do odprawy dla celników pozostaną tylko towary pozaunijne, ale i tutaj część ich właścicieli może wybrać porty w Hamburgu lub Rotterdamie, gdyż Niemcy i Holendrzy mają preferencyjne warunki odpraw - mówi Paweł Jareniowski, wiceszef Federacji.
Według Federacji dobrym wyjściem dla celników byłoby włączenie ich do nowego systemu emerytalnego dla służb mundurowych, ale nie zgadza się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta