Vademecum Rzeczpospolitej - Prawo dewizowe: Nauczyć się korzystać ze swobody w obrocie dewizowym
- Lista państw członkowskich OECD wraz z terytoriami zależnymi
- Państwa BIT
- Przykładowa lista państw trzecich niebędących państwami BIT
- Europejski Obszar Gospodarczy - lista państw
- Lista walut wymienialnych
SŁAWOMIR ŁUCZAK
RADCA PRAWNY W KANCELARII SOŁTYSIŃSKI, KAWECKI & SZLĘZAK
Już od ośmiu miesięcy obowiązuje nowa ustawa regulująca obrót dewizowy. Prawo dewizowe z 27 lipca 2002 r. (Dz.U. nr 141, poz. 1178) weszło w życie 1 października 2002 r., a jego znaczenia, tak dla przedsiębiorców, jak i tzw. zwykłych obywateli, nie sposób przeceniać.
Również 1 października 2002 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie ministra finansów w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych , a od 1 stycznia 2003 r. rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie sposobu, zakresu i terminów wykonywania obowiązków notyfikacyjnych . Te trzy akty prawne stanowią dzisiaj trzon obowiązującej regulacji dewizowej.
Ich wprowadzenie uzasadniane było przede wszystkim tym, iż poprzednia ustawa nie spełniała wymagań wynikających z prawa obowiązującego w Unii Europejskiej. Chodziło w szczególności o unijny zakaz ograniczania przepływu kapitału i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta