Vademecum Rzeczpospolitej - Prawo dewizowe: Pytania i odpowiedzi
Jarosław Bieroński, radca prawny, wspólnik w kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
RACHUNEK W ZAGRANICZNYM BANKU
W marcu tego roku wróciłem do Polski po paromiesięcznym pobycie we Włoszech, gdzie założyłem rachunek w banku, na którym do tej pory mam ok. 600 euro. Czy rachunek muszę zlikwidować ze względu na powrót do kraju, czy też mogę dalej go posiadać i korzystać z niego w przyszłości?
Posiadanie takich rachunków we Włoszech i innych państwach Unii Europejskiej (UE) oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), a także Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) nie podlega ograniczeniom dewizowym. Rezydenci nie mają też obowiązku sprowadzania do Polski walut obcych posiadanych na tych rachunkach. Mogą więc korzystać z tych rachunków w celach niezakazanych przez prawo dewizowe, np. pokrywając koszty utrzymania podczas pobytu w tych państwach lub przekazując z Polski na te rachunki waluty wymienialne. Trzeba jednak pamiętać o obowiązkach sprawozdawczych. Otwarcie rachunku w banku lub innej instytucji finansowej za granicą podlega zgłoszeniu do NBP na urzędowym formularzu do 20. dnia od daty otwarcia rachunku. Obroty i salda na takich rachunkach podlegają też kwartalnym sprawozdaniom składanym w NBP do 20. dnia miesiąca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta