Vademecum Rzeczpospolitej - Prawo dewizowe: Swoboda z ograniczeniami; Obrót z sąsiadami ze Wschodu
Marek Bytof
Piotr Górecki
MAREK BYTOF, PIOTR GÓRECKI
KONSULTANCI W FIRMIE TAXWAYS
Kontrola dewizowa w Europie odchodzi do lamusa. Jest to proces trudny, na który większość krajów decyduje się pod przymusem ekonomicznym. Jednocześnie groźba kryzysu skłoniła niektóre państwa do przywrócenia jakichś form kontroli dewizowej. Nie zmienia to faktu, że wolny rynek wymaga wolnego obrotu dewizowego. Doświadczenia, choćby węgierskie, wskazują, że trzeba to osiągnąć w stosunkowo krótkim czasie. Metoda małych kroków nie jest najlepsza. Polskie przepisy co do zasady zezwalają na swobodny obrót dewizowy. Nie są jednak całkowicie wolne od ograniczeń, które wywierają niemały wpływ na działalność przedsiębiorstw.
W obowiązującym od 1 października 2002 r. prawie dewizowym nie ma już definicji pojęć "inwestycje bezpośrednie", "inwestycje portfelowe", "obrót bieżący, kapitałowy, portfelowy, kredytowy". W pewnym stopniu zmienił się także zakres kluczowych dla interpretacji ustawy pojęć: "rezydenci", "nierezydenci", "obrót dewizowy". Obecnie do rezydentów zalicza się, obok osób fizycznych zamieszkałych w Polsce, osób prawnych mających w Polsce swoją siedzibę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta