Własność dla użytkowników
Własność dla użytkowników
PIOTR KRZYWICKI
Prawo własności, ograniczone prawa rzeczowe oraz możliwość kształtowania stosunków umownych są wystarczającymi instrumentami dla sprawnego obrotu nieruchomościami gruntowymi i prawami z nimi związanymi. Instytucja prawna użytkowania wieczystego przeżywa kryzys, a jej zasadność stała się wątpliwa.
Od pewnego czasu użytkowanie wieczyste stało się tematem wielu dyskusji oraz przedmiotem zainteresowania obywateli i ustawodawcy. Padają argumenty za i przeciw tej instytucji. Narosło wokół niej wiele nieporozumień. Zmiany ustawodawcze zmierzają w kierunku ograniczania występowania tej instytucji w obrocie prawnym.
Najbardziej rewolucyjnym i zaskakującym posunięciem było uwłaszczenie użytkowników wieczystych przy okazji uchwalania ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego . Wprowadzono wówczas zmiany do ustawy z 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości. W efekcie osoby fizyczne będące 26 maja 1990 r. oraz w dniu wejścia w życie ustawy użytkownikami lub współużytkownikami wieczystymi nieruchomości rolnych lub nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe nabywają z mocy prawa ich własność z dniem, w którym decyzja o nabyciu prawa własności stanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta