Niezwłocznie, ale nie natychmiast
Niezwłocznie, ale nie natychmiast
GRZEGORZ NINARD
Cóż z tego, że organ nadzoru stwierdzi nieważność samorządowego aktu prawnego, skoro w powszechnej świadomości będzie on nadal istniał?
Do 31 grudnia 2000 r. do wydawania wojewódzkiego dziennika urzędowego upoważniało rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 10 października 1990 r. (Dz. U. nr 71, poz. 421 z późn. zm.). Zgodnie z jego § 6 podstawą do ogłoszenia aktu prawnego w wojewódzkim dzienniku urzędowym był jego oryginał podpisany przez upoważniony do wydania tego aktu organ, a wyrok sądu administracyjnego ogłaszano na podstawie jego odpisu. Naczelny redaktor dziennika (wojewoda) sprawdzał, czy nie ma przeszkód prawnych do ogłoszenia. Gdy stwierdzał uchybienia lub inne przeszkody, zwracał akt, wskazując uchybienia. Jednocześnie § 7 rozporządzenia mówił, że akty prawne i wyroki sądu administracyjnego w dzienniku urzędowym ogłasza się niezwłocznie.
1 stycznia 2001 r. weszła w życie ustawa z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. nr 62, poz. 718 z późn. zm.; dalej - ustawa). Usuwając z obrotu prawnego rozporządzenie, zlikwidowała jednocześnie instytucje prawne, które nie zostały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta