Pod znakiem Matki Ziemi
Pod znakiem Matki Ziemi
Kamienny krąg jest współczesny piramidom egipskim i, podobnie jak piramidy, uważa się go za jeden z najważniejszych zabytków świata. Ale przeznaczenie budowli zostało zapomniane i dziś nie jest jasne.
(C) FREE
Stonehenge, słynny kamienny krąg w Anglii, to olbrzymi symbol płodności - uważa kanadyjski naukowiec. Układ kamieni jest nieprzypadkowy, przedstawia bowiem kobiece narządy rodne. Taka teoria została zaprezentowana w lipcowym numerze czasopisma "Britain's Journal of the Royal Society of Medicine".
Autor, Anthony Perks, jest emerytowanym profesorem położnictwa i ginekologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. - Dla budowniczych kręgu najważniejszymi wydarzeniami były narodziny i śmierć - argumentuje Perks. Zauważa, że nie ma w Stonehenge śladów pochówków z czasów budowniczych kręgu. Stąd wyciągnąć można wniosek, że narodziny i płodność stanowią inspirację budowli.
Perks przyjrzał się Stonehenge z lotu ptaka i stwierdził, że wewnętrzny krąg kamieni to nic innego jak wargi sromowe mniejsze, krąg zewnętrzny zaś - wargi sromowe większe. W kamieniu-ołtarzu Perth rozpoznał łechtaczkę, a pusty środek kręgu rozszyfrował jako kanał rodny.
"W dawnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta