Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pod znakiem Matki Ziemi

11 lipca 2003 | Nauka i Technika | ŁK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Krąg Stonehenge jest ozdobą hrabstwa Wiltshire już od 4800 lat

Pod znakiem Matki Ziemi

Kamienny krąg jest współczesny piramidom egipskim i, podobnie jak piramidy, uważa się go za jeden z najważniejszych zabytków świata. Ale przeznaczenie budowli zostało zapomniane i dziś nie jest jasne.

(C) FREE

Stonehenge, słynny kamienny krąg w Anglii, to olbrzymi symbol płodności - uważa kanadyjski naukowiec. Układ kamieni jest nieprzypadkowy, przedstawia bowiem kobiece narządy rodne. Taka teoria została zaprezentowana w lipcowym numerze czasopisma "Britain's Journal of the Royal Society of Medicine".

Autor, Anthony Perks, jest emerytowanym profesorem położnictwa i ginekologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. - Dla budowniczych kręgu najważniejszymi wydarzeniami były narodziny i śmierć - argumentuje Perks. Zauważa, że nie ma w Stonehenge śladów pochówków z czasów budowniczych kręgu. Stąd wyciągnąć można wniosek, że narodziny i płodność stanowią inspirację budowli.

Perks przyjrzał się Stonehenge z lotu ptaka i stwierdził, że wewnętrzny krąg kamieni to nic innego jak wargi sromowe mniejsze, krąg zewnętrzny zaś - wargi sromowe większe. W kamieniu-ołtarzu Perth rozpoznał łechtaczkę, a pusty środek kręgu rozszyfrował jako kanał rodny.

"W dawnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2971

Spis treści
Zamów abonament