Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Impuls kosztowy

11 lipca 2003 | Publicystyka, Opinie | SK

Wzrost cen produkcji przekłada się na ceny konsumpcyjne wprawdzie z opóźnieniem, ale jego wpływ jest nieuchronny

Impuls kosztowy

Ceny produkcji i ceny konsumpcyjne

STANISłAW KLUZA, MATEUSZ MOKROGULSKI, MICHAŁ RAMSZA

Zmiany cen produkcji sprzedanej przemysłu mogą mieć coraz większy wpływ na kształtowanie się inflacji w Polsce. Jednak szybkość i sposób dopasowania się relacji między cenami produkcji a cenami konsumpcyjnymi zmienia się i podlega licznym zaburzeniom.

Przyczyny inflacji - czyli wzrostu ogólnego poziomu cen - można w uproszczeniu podzielić na popytowe i kosztowe. Z inflacją popytową mamy do czynienia wówczas, gdy produkcja nie nadąża za rosnącym zapotrzebowaniem na dobra i usługi. Brak równowagi jest wtedy niwelowany przez wzrost cen, co osłabia chęć dokonywania zakupów. Inflacja kosztowa pojawia się wraz ze wzrostem kosztów produkcji. W takiej sytuacji przedsiębiorstwa, nie chcąc zmniejszenia zysków, przerzucają ten wzrost kosztów na konsumentów, którzy będą zmuszeni drożej kupować ich wyroby. Źródłem inflacji może być także bilans handlu zagranicznego. Taki impuls pojawia się wówczas, gdy słabnie siła waluty krajowej (tzw. deprecjacja), co automatycznie powoduje podrożenie towarów zagranicznych. Dotyczy to zarówno towarów konsumpcyjnych, jak i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2971

Spis treści
Zamów abonament