Jak walczyć z bronią masowego rażenia
Jak walczyć z bronią masowego rażenia
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
STANISŁAW KOZIEJ
Jednym z problemów współczesnego bezpieczeństwa, co do którego ważności niemal wszyscy są zgodni, jest zapobieganie rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia. Wykazał to choćby ostatni szczyt USA - UE w Waszyngtonie. Można wręcz powiedzieć, że problem staje się z każdym dniem poważniejszy - dowodem narastający kryzys wokół Iranu, który, jak uważają niektórzy obserwatorzy, dąży do uzyskania broni atomowej.
Jednym ze szczególnie istotnych akcentów przemówienia prezydenta Busha podczas jego niedawnej wizyty w Krakowie było ogłoszenie tzw. inicjatywy bezpieczeństwa proliferacyjnego (PSI - Proliferation Security Initiative). Była ona kolejnym krokiem we wdrażaniu na arenie międzynarodowej założeń amerykańskiej narodowej strategii walki z bronią masowego rażenia. Strategia ta została przyjęta ostatnio w ramach całego zestawu dokumentów strategicznych regulujących zasady i ustanawiających system bezpieczeństwa narodowego USA w nowych warunkach na progu XXI wieku.
Wyzwanie dla bezpieczeństwa
Strategia owa oparta jest na wyjściowym założeniu stwierdzającym, że posiadanie broni masowego rażenia (BMR) - czyli broni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta