Konstytucja Europy
Konstytucja Europy
- Polski spór o invocatio Dei
- O podatkach zdecydujemy sami
JĘDRZEJ BIELECKI
Z BRUKSELI
Pierwszy w historii projekt Konstytucji Europy gotowy. Valery Giscard d'Estaing, przewodniczący Konwentu powołanego do opracowania ustawy zasadniczej, przyznał wczoraj w Brukseli: "Proponujemy takie zacieśnienie integracji, aby było do zaakceptowania przez wszystkie 25 państw przyszłej Unii. Krok dalej, a krucha zgoda między nami by pękła".
9 maja został ustanowiony Dniem Europy, na pamiątkę deklaracji ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana w 1950 roku, który tego dnia zaproponował Niemcom wspólne zarządzanie przemysłem węglowym i stalowym obu krajów. Dawało to gwarancje, że oba kraje nie rozpoczną przeciwko sobie wojny. Dzięki deklaracji powołano Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, prekursora Wspólnot Europejskich (1957), późniejszej Unii Europejskiej. Konstytucja Unii zaleca "świętowanie" tego dnia. Władze każdego kraju decydują jednak, czy ma on być wolny od pracy. Pracownicy unijnych instytucji nie pracują 9 maja. J.BIE.
Dla naszego kraju kontrowersyjna pozostaje treść preambuły konstytucji, odwołująca się do "dziedzictwa kulturowego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta