Jak udowodnić, że samochód nie jest wielbłądem
Jak udowodnić, że samochód nie jest wielbłądem
RYS. JACEK FRANKOWSKI
AGNIESZKA RYBAK
Na krytykę zasługują nowe przepisy kodeksu karnego , które konstytucyjną zasadę domniemania niewinności zamieniają na zasadę domniemania winy.
Potępienie dla przestępstw popełnionych umyślnie bywa tak duże, iż przedmioty, które temu służyły, trzeba usunąć z "oczu społeczeństwa", z dalszego, normalnego użytku. Chodzi także o to, by nie były używane w niecny sposób w dalszym ciągu.
Dlatego kodeks karny jako jeden z tzw. środków karnych przewiduje przepadek przedmiotów służących bądź przeznaczonych do popełnienia przestępstwa. Ma on charakter ściśle represyjny - objęte przepadkiem przedmioty przechodzą na własność skarbu państwa z chwilą uprawomocnienia się wyroku (art. 44 § 8 k. k.).
Narzędzia przestępstwa (tzw. instrumenta sceleris) to nie tylko przedmioty wytworzone specjalnie w celu przestępnym; mogą to być także przedmioty normalnie używane w życiu codziennym.
Chyba nie do końca uświadamiał to sobie ustawodawca, skoro w art. 44 § 2 k. k. w dotychczasowym brzmieniu ograniczył przepadek do mienia ruchomego.
Od 1 lipca tego roku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta