Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pytania do Helgi Hirsch

30 lipca 2003 | Publicystyka, Opinie | JH
źródło: Nieznane

Każdemu większy ból sprawia choroba, nie mówiąc już o śmierci, jego dziecka niż to, że gdzieś wyniszczane są narody. Ale to jeszcze nie powód, żeby uważać za usprawiedliwione stawianie w Berlinie pomników niemieckiej martyrologii.

Pytania do Helgi Hirsch

RYS. ANTONI CHODOROWSKI

JERZY HASZCZYŃSKI

Część Niemców z pokolenia '68 uważa, że odrobiła już lekcję bicia się w swoje i rodziców piersi za winy z czasów nazistowskich, i teraz, z równym zapałem, współczuje Niemcom wysiedlonym z Europy Środkowej i Wschodniej po porażce Trzeciej Rzeszy. Zadziwiająca jest ta przemiana, to zbliżenie dawnej niemieckiej lewicy ze skrajnie nacjonalistycznymi organizacjami, takimi jak Związek Wypędzonych. Przykładem tej przemiany jest Helga Hirsch, autorka tekstu " Niemiecki ból " ("Rzeczpospolita", 24 lipca 2003 r.).

Tekst powstał po to, by uświadomić polskiemu czytelnikowi, dlaczego w Niemczech pojawiła się potrzeba wystawienia w środku niemieckiej stolicy, i tylko tam, Centrum przeciwko Wypędzeniom.

Jest jednocześnie atakiem na negatywne wypowiedzi o takim narodowym centrum pojawiające się w Polsce; najbardziej dostało się profesorowi Władysławowi Bartoszewskiemu (autorowi " Przeciw wybiórczej pamięci ", "Rz", 15 lipca 2003).

Skąd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2987

Spis treści
Zamów abonament