Pytania do Helgi Hirsch
Pytania do Helgi Hirsch
RYS. ANTONI CHODOROWSKI
JERZY HASZCZYŃSKI
Część Niemców z pokolenia '68 uważa, że odrobiła już lekcję bicia się w swoje i rodziców piersi za winy z czasów nazistowskich, i teraz, z równym zapałem, współczuje Niemcom wysiedlonym z Europy Środkowej i Wschodniej po porażce Trzeciej Rzeszy. Zadziwiająca jest ta przemiana, to zbliżenie dawnej niemieckiej lewicy ze skrajnie nacjonalistycznymi organizacjami, takimi jak Związek Wypędzonych. Przykładem tej przemiany jest Helga Hirsch, autorka tekstu " Niemiecki ból " ("Rzeczpospolita", 24 lipca 2003 r.).
Tekst powstał po to, by uświadomić polskiemu czytelnikowi, dlaczego w Niemczech pojawiła się potrzeba wystawienia w środku niemieckiej stolicy, i tylko tam, Centrum przeciwko Wypędzeniom.
Jest jednocześnie atakiem na negatywne wypowiedzi o takim narodowym centrum pojawiające się w Polsce; najbardziej dostało się profesorowi Władysławowi Bartoszewskiemu (autorowi " Przeciw wybiórczej pamięci ", "Rz", 15 lipca 2003).
Skąd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta