Vademecum Rzeczpospolitej: Od pomysłu do wiechy - czyli droga do własnego domu. Rady na piwnicę, strop i ogrzewanie
Dom bez błędów Odpowiadamy na pytania czytelników
Spis treści
Rady na piwnicę, strop i ogrzewanie
Jak uniknąć błędów w procesie budowania? Jak planować i wykonywać prace, aby potem nie narażać się na kosztowne poprawki? Adam Białek, dyrektor Warszawskiego Centrum Doradztwa Budowlanego, odpowiada na pytania najczęściej zadawane przez czytelników poniedziałkowego dodatku "Rz" "Nieruchomości".
W domu, który buduję dla siebie, chciałbym mieć piwnicę. Znajomi jednak odwodzą mnie od tego pomysłu, twierdząc, że to znacznie podwyższy koszty budowy. Gdybym się jednak zdecydował, na co muszę zwrócić uwagę?
ADAM BIAŁEK: Decyzja zależy przede wszystkim od rodzaju gruntu, na którym dom stanie. Czy są to piaski, iły, a może grunt gliniasty? Trzeba też zbadać wysokość wód gruntowych. Jeśli woda gruntowa jest niedaleko wierzchniej warstwy gruntu, budowanie piwnicy się nie opłaca, ponieważ zabezpieczenie fundamentów przed podchodzeniem wody będzie nas bardzo drogo kosztowało. Jeśli wody gruntowe są głęboko, nie ma przeszkód, aby piwnicę zbudować, ale i tak radzę, aby nie miała więcej niż 30 mkw.
Piwnica nie powinna być wyższa, licząc od poziomu gruntu, niż 1 m. Decydują o tym względy estetyczne. Wyższa piwnica spowoduje, że bryła domu będzie po prostu brzydka....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta