Budżet nadziei
Budżet nadziei
MAREK CELEJ
W ubiegłym roku batalia o właściwy budżet sądownictwa na 2003 r. zakończyła się sukcesem. Czy tak będzie i teraz?
Już po raz drugi powstaje projekt budżetu sądów powszechnych, jako odrębnej części budżetu państwa, zgodnie z nowymi rozwiązaniami ustawowymi, tj. art. 178 prawa o ustroju sądów powszechnych z 27 lipca 2001 r.
Krajowa Rada Sądownictwa od samego jej powstania dążyła do zautonomizowania budżetu sądownictwa, upatrując w tym możliwość spełnienia konstytucyjnej zasady, według której zapewnia się sędziom nie tylko wynagrodzenia odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków, ale przede wszystkim stwarza odpowiednie warunki do sprawowania władzy sądowniczej.
Przyjęcie tego rozwiązania w 2001 r. (szkoda, że tak późno) zaowocowało właściwym budżetem na 2003 r., który pozwolił jednostkom sądownictwa na odzyskanie płynności finansowej oraz likwidację zadłużenia sądów, powstałego w latach 2000 - 2002.
KRS, na podstawie planów finansowych opracowanych przez dyrektorów sądów apelacyjnych według zasad określonych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta