Łączy ich coraz więcej
Łączy ich coraz więcej
IWONA JASKÓLSKA
Sprawnie działający sektor telekomunikacji to sprawna gospodarka. Takie założenie leżało u podstaw liberalizacji rynku telekomunikacyjnego w Unii Europejskiej i nadal stanowi główny argument przemawiający za inwestycjami w rozwój telefonii.
Jeszcze u progu lat 80. rynek telekomunikacyjny większości krajów "15" należał do monopoli państwowych, nierzadko kontrolujących także usługi pocztowe. Wraz z rozwojem nowych technologii zaczęto dokonywać stopniowej prywatyzacji i liberalizacji sektora.
Na prawdziwą rewolucję trzeba był poczekać do 1987 roku. Wtedy Komisja Europejska przedstawiła Zieloną Księgę, w której wezwała do zwiększenia konkurencji na rynku i harmonizacji prawodawstwa dotyczącego sektora telekomunikacji. Wydarzenie to wywołało dziesięcioletni proces zmian, którego efektem jest obecny kształt rynku telekomunikacyjnego Unii Europejskiej.
Faksy, komórki i koncesje
Pierwsze zmiany dotyczyły urządzeń końcowych - w 1988 roku Komisja doprowadziła do usunięcia ograniczeń w swobodnej produkcji i imporcie telefonów, faksów i podobnych urządzeń. W 1990 roku władze unijne zobowiązały kraje członkowskie do zniesienia wszelkich praw wyłącznych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta