Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie wypędzenia

11 sierpnia 2003 | Publicystyka, Opinie | PM
źródło: Nieznane

Jedność europejska ma w świadomości mieszkańców Europy nieprzekraczalne granice

Jakie wypędzenia

RYS. LESZEK OŁDAK

PIOTR MADAJCZYK

Do środków masowego przekazu, do dyskusji polityków i historyków powróciła sprawa utworzenia Centrum przeciwko Wypędzeniom. Na szczęście wybory parlamentarne w Niemczech są jeszcze odległe, dzięki czemu dyskusje te nie zostały połączone z ciągle typowymi dla walki wyborczej w RFN staraniami o pozyskanie głosów wyborczych ziomkostw.

Długi już okres polemik prowadzonych w związku z Centrum wskazuje jednak, niezależnie od ich krótkoterminowych uwarunkowań, że są silniej, niż początkowo wielu sądziło, osadzone w przemianach pamięci historycznej.

Między historią i teraźniejszością

Nie jest to łatwe osadzenie, co widać także na przykładzie Niemiec. Według sondażu z czerwca tego roku, cytowanego przez "Die Welt", 52 procent społeczeństwa niemieckiego jest za wspólną armią i 54 procent za europejskim prezydentem, 60 procent za decyzjami w Unii Europejskiej podejmowanymi większością głosów. Jest to wyraźny trend w stronę jedności europejskiej i rozbudowywania służących jej instytucji. Równocześnie, gdy mowa jest o europeizacji pamięci historycznej, o utworzeniu europejskiego Centrum przeciwko Wypędzeniom, słychać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2997

Spis treści
Zamów abonament