Po co nam akta bezpieki
- Co pokażą akta?
- Jeszcze niedostępne
- Ryszard Jarzembowski (SLD), wicemarszałek Senatu: Przeszłość nie zaprząta Polaków
- KOMENTARZ: Nadzieja na prawdę
95 kilometrów półek zajmą w sumie dokumenty zgromadzone w archiwach IPN
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
ANDRZEJ KACZYŃSKI
Od 1 sierpnia historycy i badacze mają pełny i wolny dostęp do archiwów i dokumentów zgromadzonych przez organy bezpieczeństwa i służby specjalne Polski Ludowej. Zdaniem historyka Andrzeja Grajewskiego materiały te są jednym z najważniejszych źródeł do historii PRL. Nie tylko dlatego, że pozwalają odkryć kulisy wielu ważnych wydarzeń, lecz przede wszystkim dlatego, że są zapisem wszystkich najważniejszych zachowań społeczeństwa na przestrzeni 45 lat.
Podpisanie 31 lipca umowy pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej oraz Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencją Wywiadu o wydzieleniu w przejętych od tych instytucji archiwach IPN zbioru akt zastrzeżonych (nie do udostępniania) zapowiada zakończenie - po blisko trzech latach - operacji obejmowania przez Instytut pełnej kontroli nad dokumentami organów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta