Poetycki moralitet
Poetycki moralitet
Zbiór "Ziemia Święta" znanego poety młodszego pokolenia Wojciecha Wencla to liryczny pamiętnik życiowy, ciekawy jako poetycka wizja, uderzający spójnością podmiotu lirycznego. Już w uprzednich tomach ("Oda na dzień św. Cecylii", 1996, i "Oda chorej duszy", 2000) Wencel przedstawiał widzenie świata kształtowane przez przekonania katolickie.
W "Ziemi Świętej" słowem kluczem do prawie każdego wiersza są jakieś realia związane z kultem religijnym czy odwołujące się do historii Ziemi Świętej. Jednak tytuł tomiku oznacza także, że poeta chciałby własną ziemię widzieć jako obszar sacrum pod okiem opatrzności. Wencel jawi się przy tym jako poeta pejzażowy, co jest mocną stroną jego poezji. Nie są to bowiem pejzaże psychiczne i symboliczne, lecz rzeczywiste, wręcz dokumentujące zwykłą codzienność, jako relacja o czymś zaobserwowanym i przeżytym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta