Jaki proces, taka sprawiedliwość
Jaki proces, taka sprawiedliwość
MAREK SADOWSKI, WICEMINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI
Głównym motywem nowelizacji jest odejście od modelu procesu, u podstaw którego leżało przekonanie społeczeństwa, obywateli, że jeśli nie radzimy sobie przed sądem z dochodzeniem swych praw, to sędzia będzie nas pouczał, wspierał - raz będzie sędzią, a za chwilę jakby adwokatem słabszej strony. Takie zachowanie wzbudza jednak podejrzenia, że sędzia nie jest bezstronny. Poza więc zupełnie wyjątkowymi sytuacjami sędzia ma być arbitrem. To strony prowadzą spór, to one walczą o swoje prawa.
MAREK DOMAGALSKI
Szybkie i skuteczne wykonania wyroków sądów cywilnych to cel zaproponowanej przez rząd nowelizacji procedury cywilnej. Podczas parlamentarnych prac nad jej projektem ścierały się poglądy na temat podstawowych zasad polskiego procesu cywilnego.
Nadzwyczajna sejmowa podkomisja do rozpatrzenia nowelizacji k.p.c. zakończyła już pracę. Chociaż dużą część noweli poświęcono unowocześnieniu postępowania zabezpieczającego i egzekucyjnego, sporo zmian dotyczy części pierwszej k.p.c. regulującej procesy cywilne. Wyłoniło się tu kilka kluczowych kwestii, od których rozstrzygnięcia zależy zaś, czy i po jakich staraniach zwykły człowiek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta