To też instrument finansowy
Czynsz w walucie obcej
To też instrument finansowy
Czynsz z tytułu umowy najmu lub dzierżawy zwyczajowo wyrażany bywa w walucie obcej, najczęściej w euro lub dolarach amerykańskich - zwłaszcza jeśli umowa opiewa na znaczne kwoty. Ubocznym skutkiem zawarcia takiej umowy jest pojawienie się w bilansie - zarówno u najemcy, jak i u wynajmującego - instrumentu finansowego. Do tego nie jest to prosty i samodzielny instrument finansowy, ale instrument wbudowany.
Wyjaśnijmy najpierw, czym są wbudowane instrumenty pochodne i kiedy należy wykazywać je jako odrębną pozycję bilansową.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU nr 149, poz. 1674) pod pojęciem tym kryją się wynikające z zawartej umowy warunki powodujące, że część lub całość przepływów pieniężnych uzyskiwanych z umowy zmienia się w sposób podobny do tego, jaki powodowałby samodzielnie instrument pochodny.
Sam fakt występowania wbudowanych instrumentów pochodnych nie oznacza jeszcze konieczności ich odrębnego wykazywania i wyceny. W większości wypadków o tym, czy należy wydzielić instrument wbudowany, przesądza ścisłe powiązanie charakteru i ryzyka wynikającego z tego instrumentu oraz charakteru i ryzyka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta