Szybciej, ale czy lepiej?
Szybciej, ale czy lepiej?
JAKUB IWANIEC
Istotą instytucji skazania bez rozprawy jest czynne współdziałanie uczestników procesu: oskarżonego, prokuratora i sędziego.
Instytucja dobrowolnego poddania się odpowiedzialności karnej w postaci skazania bez rozprawy, o której mowa w art. 343 w zw. z art. 335 kodeksu postępowania karnego , związana jest z ideą tzw. porozumień procesowych. Gdy prokurator (a w postępowaniu uproszczonym policja lub inne organy uprawnione do wnoszenia i popierania oskarżenia przed sądem pierwszej instancji - art. 325i § 3 w zw. z art. 325d k. p. k.) wniesie o skazanie oskarżonego bez przeprowadzenia rozprawy, sąd, uznawszy zebrany w sprawie materiał dowodowy za wystarczający do wydania orzeczenia, uwzględnia ten wniosek i na posiedzeniu wymierza oskarżonemu żądaną karę lub środek karny. Uwzględnienie wniosku jest uzależnione od trzech przesłanek:
a) górne ustawowe zagrożenie karą za zarzucany sprawcy występek nie przekracza 10 lat,
b) okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości,
c) postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania karnego (o których mowa m.in. w art. 2 § 2 k. p. k.) zostaną osiągnięte (art. 335 § 1 k. p. k.).
Nie jest więc np. możliwe skazanie bez rozprawy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta