Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja uczniów Szewardnadzego

26 listopada 2003 | Publicystyka, Opinie | SK

Ryzyko wzrostu napięcia i kryzysu wewnętrznego jest znacznie większe

Rewolucja uczniów Szewardnadzego

STANISŁAW KOZIEJ

Aksamitna rewolucja w Gruzji zaskoczyła chyba wszystkich, którzy znają choć trochę historię tego kraju. Można było oczekiwać raczej gwałtownej i krwawej walki o władzę. Dlaczego stało się inaczej?

Stawiam hipotezę, iż dlatego, że zamach przeciwko Szewardnadzemu przeprowadzili... jego uczniowie. Przywódcy opozycji, którzy obalili prezydenta, to jeszcze niedawno jego bardzo bliscy współpracownicy, to młoda generacja gruzińskich polityków ukształtowana u boku "Białego Lisa". Dlatego rewolucja była w jego stylu. Bez przemocy.

Szewardnadze konsekwentnie w czasie swej prezydentury chronił kraj przed rozlewem krwi. Uspokoił i wyciszył wojnę domową na początku lat dziewięćdziesiątych. Wyprowadzał Gruzję bardzo ostrożnie z wielkiego emocjonalnego amoku wojennego. O sile tych emocji mogłem przekonać się, pełniąc służbę w misji pokojowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3086

Spis treści
Zamów abonament