Może i pracownik, i pracodawca
Może i pracownik, i pracodawca
Tydzień temu pisaliśmy o sposobach rozstania się z pracownikiem . Pracodawca powinien to robić sprawnie, szybko i skutecznie. Na ten ostatni element musi szczególnie uważać, bo pracownik ma dość szerokie możliwości obrony w razie wręczenia mu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę. Gdy udowodni pracodawcy takie postępowanie, to nie tylko wraca do pracy. Czasami może domagać się wypłaty odszkodowania za czas pozostawania bez zatrudnienia.
Pracodawca może wręczyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, naruszając przepisy, lub zrobi to bez podania uzasadnionego powodu. Najczęściej do naruszenia przepisów dochodzi wówczas, gdy pracodawca:
- nie zachowa formy pisemnej wypowiedzenia,
- nie poda uzasadnionej jego przyczyny (przy umowie na czas nieokreślony),
- nie skonsultuje wypowiedzenia ze związkami zawodowymi,
- wypowie umowę o pracę chronionemu pracownikowi,
- nie poinformuje pracownika o przysługujących mu środkach odwoławczych.
Ten ostatni przypadek może pojawiać się najczęściej. Zgodnie z art. 30 ? 5 kodeksu pracy (k.p.) oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu musi zawierać pouczenie pracownika o przysługującym mu prawie odwołania się do sądu. Należy w nim wskazać wymagany termin na
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta