Jak odkorkować wymiar sprawiedliwości
Jak odkorkować wymiar sprawiedliwości
MAREK DOMAGALSKI
Przez kilkanaście lat zapaści sądownictwa koncentrowano się głównie na jego niedofinansowaniu, w tym na zarobkach sędziów. W ostatnich latach przebiło się zaś przeświadczenie, że równie ważna, a właściwie najważniejsza, jest organizacja pracy w sądach. Wynika to także z liczącej około 50 publikacji dyskusji o drogach naprawy polskiego sądownictwa na żółtych stronach "Rzeczpospolitej".
Przed czterema miesiącami rozpoczęliśmy cykl publikacji o niewydolności sądownictwa. Chodziło nam nie tyle o jej opis, ile o poszukiwanie dróg naprawy, o pobudzenie dyskusji na ten temat. Odezwało się wiele głosów z prawniczych i społecznych środowisk, w szczególności sędziów, nie zabrakło też dziennikarzy. Dzisiaj przedstawiamy najczęściej powtarzające się wnioski.
Warto zauważyć, że szczególnie często zabierali głos sędziowie ze Stowarzyszenia Iustitia. Ich założeniem, wobec trudności finansowych resortu sprawiedliwości, jest szukanie pomysłów na usprawnienie pracy sądów przy wykorzystaniu istniejących środków.
FOT. MARIAN ZUBRZYCKI
Przede wszystkim organizacja. W polskich sądach wąskim gardłem bywają problemy proceduralne lub kłopoty natury technicznej. Tamują pracę sądu, mimo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta