Zawstydzenie noblisty
Zawstydzenie noblisty
Do księgarń trafia jedna z najważniejszych książek w twórczości Güntera Grassa - jego reportaż z wielomiesięcznego pobytu w Indiach. Noblista był tam w 1986 roku i wielokrotnie w swoich książkach, wierszach i rysunkach wracał do tego, co zobaczył w Kalkucie, mieście, które Europejczyka przeraża i fascynuje swoją odmiennością.
Jest to nietypowa książka w dorobku Grassa. Niczym fotograf stara się w niej uchronić przed zapomnieniem twarze, zdarzenia, pejzaże. Przedstawia Indie, ale też pisze o sobie w tym wielkim kraju, o swoim zagubieniu czy może raczej zawstydzeniu. Sam tytuł książki "Pokazać język" wywodzi się bowiem z hinduskiej legendy, w której bogini Kali pokazała język, wstydząc się swego ataku na małżonka Sziwę. Czego wstydzi się autor "Blaszanego bębenka"? Tego, że jako człowiek obcy podgląda coś, czego do końca nie potrafi zrozumieć, ale także tego, że jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta