Pełna konkurencja już od 1 lutego 2004 r.
Pełna konkurencja już od 1 lutego 2004 r.
- Swobodny przepływ Bez dyskryminacji
Kiedy negocjowano układ, Polska osiągnęła spory sukces. W art. 67 zastrzeżono, że do zamówień publicznych obowiązywać będzie nieskrępowany dostęp oparty na niedyskryminacji i wzajemności. Procedury przetargowe otwarto, opierając się na zasadach asymetrii uprzywilejowującej Polskę. Od wejścia w życie układu nasze firmy zyskały dostęp do zamówień publicznych w krajach UE na warunkach nie mniej korzystnych niż przyznane firmom Wspólnoty. Dla przedsiębiorców unijnych dostęp do polskich przetargów miał zostać zliberalizowany później, przy czym data ta, zgodnie z art. 6 układu europejskiego, nie mogła przekroczyć końca stycznia 2004 r.
Przy udzielaniu zamówień publicznych Polska musi traktować na tych samych zasadach przedsiębiorców polskich i pochodzących z UE. Wynika to z art. 67 ust. 1 układu europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie Polski ze Wspólnotami Europejskimi (DzU z 1994 r. nr 11, poz. 38), a uczynić to trzeba najpóźniej do 1 lutego 2004 r.
Do tego czasu firmy unijne mogą mieć ograniczony dostęp do polskiego rynku zamówień. Wynika to z zastrzeżenia zawartego w układzie europejskim, iż obowiązek równego traktowania obowiązuje
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta