Nie wszystko przepadło
Gdy dojdzie do utraty weksla lub czeku
Nie wszystko przepadło
Słowniczek wekslowy
Utrata weksla lub czeku to sytuacja trudna zarówno dla jego posiadacza, jak i dłużnika, u którego może zjawić się osoba nieprawnie władająca takim dokumentem i zażądać spełnienia świadczenia. Można jednak bronić się przed takimi sytuacjami, wytaczając powództwo windykacyjne lub umarzając weksel lub czek.
Aby wykonywać prawa z weksla bądź czeku, trzeba mieć ważnie wypełniony dokument wekslowy lub czek. Warunkami koniecznymi do realizacji praw inkorporowanych w tych papierach wartościowych jest przede wszystkim:
- przedstawienie dłużnikowi weksla lub czeku do zapłaty - art. 38 pr. weksl. i art. 28 pr. czekowego,
- przedstawienie musi być dokonane przez osobę legitymowaną treścią dokumentu lub w imieniu takiej osoby.
Zarówno prawo wekslowe, jak i czekowe za osobę formalnie legitymowaną uznają posiadacza weksla lub czeku, który wykaże swoje prawo nieprzerwanym szeregiem indosów.
Rodzaj indosów zamieszczonych na wekslu lub czeku nie ma w tym wypadku znaczenia. O indosie i jego rodzajach pisaliśmy w DOBREJ FIRMIE z 15 lipca 2003 r., "Weksel w obiegu".
Utrata weksla bądź czeku wbrew woli ich prawnego posiadacza prowadzi więc do tego, że nie można dochodzić praw
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta