Pracodawco, pod żadnym względem nie różnicuj!
Zakaz dyskryminacji przy zatrudnieniu
Pracodawco, pod żadnym względem nie różnicuj!
- Komentarz
- Kodeks pracy
Uwaga, mali i więksi przedsiębiorcy! 1 maja 2004 r. Polska stanie się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia zaczną nas obowiązywać regulacje zjednoczonej Europy. Tylko część z nich - w wyniku wypertraktowanego układu akcesyjnego - zostanie wprowadzona później. Aby nasze przepisy w zakresie prawa pracy były zgodne z unijnymi, w połowie listopada Sejm uchwalił nowelizację kodeksu pracy. W części zaczęły one obowiązywać od 1 stycznia 2004 r., a w części zaczną obowiązywać od dnia przystąpienia Polski do UE.
Jedną z podstawowych zasad unijnego prawa pracy jest równe traktowanie kobiet i mężczyzn, zapisane już w traktacie rzymskim, ustanawiającym Wspólnotę Europejską. Polski kodeks pracy zarówno w obecnym kształcie, jak i w uchwalonej już nowelizacji z 14 listopada 2003 r. uwzględnia zakaz dyskryminacji, w tym płciowej. Większość unijnych dyrektyw w tym zakresie już obowiązuje polskich pracodawców.
Dyskryminacja niedozwolona
Największe zmiany związane z równym taktowaniem kobiet i mężczyzn przy zatrudnieniu zostały wprowadzone lub zmienione w kodeksie w 2001 r., a obowiązują od 1 stycznia 2002 r. Dotyczyły one zakazu dyskryminacji w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta