Gdańsk -- Warszawa: inna sprawa
Poglądy Halla, Rybickiego i Bartyzela wywoływały ostry i zasadniczy sprzeciw stołecznego salonu
Gdańsk -- Warszawa: inna sprawa
Marcin Dominik Zdort
Wspominanie różnic politycznych w dawnej opozycji antykomunistycznej może wydawać się zajęciem bez znaczenia w sytuacji, gdy wszystkie partie wywodzące się z nurtu opozycji przedsierpniowej w wyborach parlamentarnych poniosły porażkę lub -- w niektórych wypadkach -- wręcz klęskę. Jednak wydana przez gdański Instytut Konserwatywny im. Edmunda Burke'aksiążka o "Opozycji antykomunistycznej w Gdańsku (1976 -- 1980) ", która ukazała się przed kilkoma tygodniami, jest ważna nie tylko dla historyków. Wydarzenia i spory ideowe sprzed kilkunastu lat pomagają w tłumaczeniu uprzedzeń, które doprowadziły po 1989 roku do podziału obozu solidarnościowego i które dziś dzielą dawnych krytyków komunizmu. Książka Instytutu Konserwatywnego próbuje także dać nową odpowiedź na pytanie o autorstwo sukcesu Sierpnia '80.
Polityka i geografia
Politycy, publicyści i historycy, których teksty zamieszczono w "Opozycji antykomunistycznej. .. ", jako klucza do podziałów politycznych używają kryterium geograficznego. W dużym uproszczeniu wyodrębniają podział na prawicowe (narodowo-katolickie) Wybrzeże i lewicową (laicką) Warszawę. Poszukując...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta