Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

16 marca 1995 | Gazeta | KS

Informacje

NR 64 (4017) 16 marca 1995

ANALIZY--OPINIE--KOMENTARZE

Poglądy Halla, Rybickiego i Bartyzela wywoływały ostry i zasadniczy sprzeciw stołecznego salonu

Gdańsk -- Warszawa: inna sprawa

Marcin Dominik Zdort

Wspominanie różnic politycznych w dawnej opozycji antykomunistycznej może wydawać się zajęciem bez znaczenia w sytuacji, gdy wszystkie partie wywodzące się z nurtu o pozycji przedsierpniowej w wyborach parlamentarnych poniosły porażkę lub -- w niektórych wypadkach -- wręcz klęskę. Jednak wydana przez gdański Instytut Konserwatywny im. Edmunda Burke'aksiążka o "Opozycji antykomunistycznej w Gdańsku (1976 -- 1980) ", która ukazała się przed kilkoma tygodniami, jest ważna nie tylko dla historyków. Wydarzenia i spory ideowe sprzed kilkunastu lat pomagają w tłumaczeniu uprzedzeń, które doprowadziły po 1989 roku do podziału obozu solidarnościowego i które dziś dzielą dawnych krytyków komunizmu. Książka Instytutu Konserwatywnego próbuje także dać nową odpo -wiedź na pytanie o autorstwo sukcesu Sierpnia '80.

Polityka i geografia

Politycy, publicyści i historycy, których teksty zamieszczono w "Opozycji antykomunistycznej. .. ", jako klucza do podziałów politycznych używają kryterium geograficznego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 430

Spis treści
Zamów abonament