Między Polakami
Co myślimy o innych i o sobie samych? Czy jesteśmy usposobieni ksenofobicznie?
Między Polakami
Rozmowa z dr. hab. Ireneuszem Krzemińskim, pracownikiem naukowym Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego
Słyszy się czasami zarzuty, że Polacy usposobieni są ksenofobicznie. Czy tak jest rzeczywiście?
Sprecyzujmy najpierw, co znaczy słowo "ksenofobia". Jest to uogólniona postawa niechęci do obcych, do innych narodów. Pojęcie to obejmuje cały splot reakcji i zjawisk, wśród nich na przykład odczuwanie zagrożenia. Pojęcie to nie dotyczy jednak zjawiska niechęci do innych ras, czyli postaw rasistowskich oraz antysemityzmu, który stanowi oddzielny przedmiot badań. Przeprowadziliśmy w Polsce badania, które były próbą zdefiniowania postaw ksenofobicznych i antysemickich w sposób generalny.
Jak to wygląda wśród Polaków?
Z badań tych wynika, iż ksenofobia nie jest zbyt silna jako uogólniona postawa wobec obcych. Natomiast dostrzegliśmy istnienie bardzo wyraźnych niechęci i stereotypów, które dotyczą zwłaszcza kilku narodowości. Wśród Polaków daje się zauważyć poczucie zagrożenia, które wiąże się z Niemcami, ale również z Żydami. Chciałbym jednak dobitnie zwrócić uwagę, iż ten stosunek do Żydów to jest coś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta