Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Legalne czy nielegalne

16 marca 1995 | Gazeta | KS

Polemika

Legalne czy nielegalne

Krzysztof Skotnicki

Spór o prawo prezydenta do rozwiązania Sejmu z powodu nie -uchwalenia ustawy budżetowej jest dzisiaj jednym z głównych problemów dyskusji prawniczych o interpretacji przepisów małej konstytucji. W "Rzeczpospolitej" znalazło to swój wyraz m. in. w artykułach: Stanisława Krukowskiego "Domniemanie niewinności" (nr 31 z 6. 02. 95) , Jerzego Wierchowicza "Legalne czy nielegalne" (nr 41 z 17. 02. 95. ) oraz polemicznym w stosunku do tego ostatniego tekstem profesora Piotra Winczorka, również zatytułowanego "Legalne czy nielegalne" (nr 42 z 18 -- 19. 02. 95) .

Wspólną cechą tych i wielu innych opracowań publicystycznych oraz fachowej literatury z zakresu prawa konstytucyjnego jest stwierdzenie, że postanowienia małej konstytucji są w wielu miejscach wyjątkowo niejasne, mało precyzyjne, pozostawiają zbyt dużą dowolność interpretacyjną itd. Konkluzja jest więc jedna. Wbrew zapowiadanemu w "Preambule" usprawnieniu działalności naczelnych władz do czasu uchwalenia nowej Konstytucji RP powstał akt prawny, który wiele kwestii jeszcze bardziej skomplikował. Licznych tego przykładów doświadczamy niemal codziennie.

W obu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 430

Spis treści
Zamów abonament