Znikają bariery, ale wymogi zostaną
Jak założyć polską firmę w Unii Europejskiej
Znikają bariery, ale wymogi zostaną
Wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej zniknie większość barier utrudniających tworzenie i funkcjonowanie polskich firm w krajach Wspólnoty. Nie oznacza to jednak, że powołanie firmy za granicą nie będzie wymagało spełnienia przez przedsiębiorcę określonych wymogów.
Podstawową zasadą obowiązującą w Unii Europejskiej jest swoboda zakładania na jej terenie przedsiębiorstw przez obywateli Wspólnoty oraz zakaz stosowania ograniczeń w świadczeniu usług. Oznacza to, że każdy, kto chce świadczyć takie usługi na terenie innego państwa członkowskiego UE niż to, w którym znajduje się jego przedsiębiorstwo, ma do tego prawo. W związku z tym nie mogą być wobec przedsiębiorcy stosowane żadne ograniczenia w postaci wymogu posiadania obywatelstwa, zameldowania czy przynależności do organizacji zawodowej.
Czy to oznacza, że wejście Polski do Unii Europejskiej otworzy przed polskimi przedsiębiorcami szeroko drzwi i pozwoli na bezproblemowe prowadzenie w niej działalności gospodarczej? Okazuje się, że nie do końca. Z przepisów unijnych wynika bowiem, że obywatele tych krajów mają zagwarantowane prawo do osiedlania się i prowadzenia działalności gospodarczej lub świadczenia usług w danym kraju tylko wówczas, gdy spełniają warunki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta