Gdy brakuje deklaracji
Jak zabezpieczyć wierzytelność pieniężną
Gdy brakuje deklaracji
- Wzór deklaracji wekslowej
- O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ PRZY WYPEŁNIANIU WEKSLA
Przedsiębiorcy wciąż pytają, w jaki sposób mogą zabezpieczyć swoje wierzytelności pieniężne? Wygodnym środkiem może być weksel in blanco, zwłaszcza gdy dodatkowo zawiera poręczenie (aval) osób trzecich. Formuła takiego weksla, czyli możliwość jego uzupełnienia o elementy określone w art. 1 i 101 prawa wekslowego na późniejszym etapie, szybkość sądowego dochodzenia wierzytelności w nim zawartej, sprawiła, że stał się on powszechny nie tylko w obrocie gospodarczym.
Prawo wekslowe w bardzo ograniczony sposób reguluje kwestie związane z tym rodzajem weksla. Dotyczy go jedynie art. 10 pr. weksl., który mówi o wekslu niezupełnym w chwili wystawienia oraz o towarzyszącej mu deklaracji wekslowej. Rozstrzyga on również kwestie związane z zarzutem niezgodności treści weksla z deklaracją wekslową. Na temat weksla in blanco pisaliśmy w DOBREJ FIRMIE z 24 czerwca 2003 r.
Z reguły wydaniu weksla in blanco towarzyszyć powinna deklaracja wekslowa, czyli upoważnienie wierzyciela (remitenta) do uzupełnienia takiego weksla w odpowiedni sposób. Upoważnienie dla remitenta może nastąpić w każdej dowolnej formie. Prawo wekslowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta