Koparka jak z Unii
Najważniejsze minimalne wymagania
Koparka jak z Unii
Bezpieczeństwu i higienie pracy poświęconych jest w Unii Europejskiej ponad 100 różnych aktów prawnych. Samych dyrektyw jest kilkadziesiąt. Określają one prawa i obowiązki pracodawców i pracowników w zakresie bhp. Ustanawiają minimalne przepisy ochronne dotyczące miejsc pracy, wyposażenia w narzędzia i maszyny, jak też w sprzęt ochrony indywidualnej, warunków wykonywania pewnych rodzajów prac (ręczne przenoszenie ciężarów, praca z monitorami ekranowymi, praca związana z narażeniem na czynniki rakotwórcze, biologiczne, chemiczne, fizyczne, praca na tymczasowych i ruchomych placach budów, w sektorze wydobywczym, rybołówstwie i na statkach morskich).
Większość aktów unijnych w zakresie bhp należy do grupy tzw. dyrektyw socjalnych. Polscy pracodawcy muszą je już stosować od 2002 r., a ostatecznie wdrożyć w ciągu najbliższych kilku lat. Dotyczy to m.in. dyrektywy 89/655/EWG z 30 listopada 1989 r. w sprawie minimalnych wymagań bezpieczeństwa i higieny przy użytkowaniu w pracy sprzętu przez pracowników. Ostateczny termin dostosowania się do jej wymogów upływa 1 stycznia 2006 r.
Odnosi się ona do już funkcjonujących maszyn i narzędzi w zakładzie pracy. Dyrektywa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta