Prekursorzy życia
Prekursorzy życia
PIOTR KOŚCIELNIAK
O słynnej podwójnej spirali DNA słyszeli wszyscy. Co było przed nią? Naukowcy sądzą, że udało im się znaleźć taką cząsteczkę - posiadającą zdolność do powielania się, a do tego prostszą niż DNA.
Za odkrycie podwójnej spirali DNA Crick i Watson otrzymali w 1962 roku Nagrodę Nobla. Ale ich odkrycie, mimo iż epokowe, nie wyjaśnia do końca tajemnicy życia. Badacze od lat starają się rozwikłać zagadkę, skąd wzięła się pierwsza cząsteczka DNA.
Kandydaci
Cząsteczka kwasu dezoksyrybonukleinowego jest bowiem tak złożona, że praktycznie niemożliwe jest, aby powstała bez jakiegokolwiek etapu pośredniego - cząsteczki prostszej, a zarazem w pełni "kompatybilnej". Nieco prostsza jest cząsteczka RNA - kwasu rybonukleinowego - obecnie większość naukowców sądzi, że to właśnie ona poprzedzała bezpośrednio powstanie DNA. Powstała nawet teoria "świata RNA", według której właśnie cząsteczki RNA odgrywać miały najważniejszą rolę w procesie ewolucji chemicznej i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta