Nieracjonalne ograniczenia handlu długami
Nieracjonalne ograniczenia handlu długami
MIROSŁAW A. KAMIŃSKI
Obrót wierzytelnościami zagrożonymi upadłością przedsiębiorców niekiedy mógłby odbywać się ze szkodą dla pozostałych wierzycieli. Z tego powodu prawo upadłościowe i naprawcze w pewnych, wskazanych w przepisach sytuacjach istotnie ogranicza prawo do skorzystania przez nabywcę wierzytelności z możliwości jej potrącenia.
Ostatnio daje się zaobserwować w Polsce dynamiczny rozwój rynku obrotu wierzytelnościami (potocznie tzw. handlu długami). Nie ma w tym ani nic szczególnie dziwnego, ani też moralnie dwuznacznego. Podobnie jest we wszystkich krajach o rozwiniętej gospodarce rynkowej. Przedmiotem obrotu są zarówno wierzytelności, których czas płatności jeszcze nie nastąpił (niewymagalne), jak wierzytelności przeterminowane.
Niższa cena
W wypadku wierzytelności niewymagalnych operacja taka służy, z punktu widzenia zbywcy, najczęściej szybkiemu uzyskaniu środków na finansowanie bieżącej działalności, np. przez przedsiębiorców, których należności wprawdzie bezspornie istnieją, ale staną się wymagalne dopiero w przyszłości. Przy wierzytelnościach przeterminowanych chodzi najczęściej o pozyskanie przynajmniej części...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta