Spór o pryncypia
Spór o pryncypia
KRZYSZTOF GŁOGOWSKI, RYSZARD TUPIN
Wobec fali roszczeń majątkowych kierowanych do skarbu państwa, która z pewnością zacznie narastać po uzyskaniu przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej, nie da się przecenić roli Prokuratorii Generalnej jako jednego z istotnych czynników oddziałujących stabilizująco na stan finansów państwa.
Wypowiedź prof. Andrzeja Szajkowskiego na temat instytucji skarbu państwa ( "Rz" z 29 stycznia 2004 r. ) skłania do polemiki z niektórymi jego tezami.
Problematyka skarbu państwa (SP) należy do najtrudniejszych, ponieważ znajduje się na styku prawa publicznego i prywatnego, obejmując swym zasięgiem dwa obszary zagadnień:
- zarządzania (gospodarowania) i rozporządzania majątkiem państwowym (problematyka własnościowa),
- ochrony prawnej interesów majątkowych SP i reprezentowania go w obrocie cywilnoprawnym.
Profesor Szajkowski zarzucił prawodawcy niewywiązywanie się z obowiązku wydania, w wykonaniu art. 218 konstytucji , ustawy o organizacji skarbu państwa oraz o sposobie zarządzania jego majątkiem, twierdząc, że ustawa z 8 sierpnia 1996 r. o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących skarbowi państwa wraz z ustawą o działach administracji
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta