Tajemnice sędziowskich narad
Tajemnice sędziowskich narad
STANISŁAW PODEMSKI
Wybory 43 tysięcy ławników sądowych na cztery lata zaniepokoiły opinię publiczną i władze wymiaru sprawiedliwości. Czy ławnik powinien korzystać z rekomendacji partii politycznej? Jest obawa o upolitycznienie sądownictwa. Równie ważne jest jednak pytanie o kwalifikacje obywatelskiego sędziego. A te budzą często poważne wątpliwości.
Znów trzeba dokonać wyboru między dwiema wartościami. Z jednej strony jest prawo każdego obywatela do zrzeszania się, z drugiej zapewnienie bezstronności sądów, także politycznej. W przypadku sędziów zawodowych sprawa jest jasna. Konstytucja przesądza wyraźnie, że sędzia nie może należeć do partii politycznej. Wobec ławników ograniczenia takiego brak. Skoro jednak ławnik ma takie same uprawnienia jak sędzia zawodowy, a dwóch ławników, absolwentów szkoły podstawowej, może przegłosować sędziego, doktora prawa, to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta