Nie ma umowy, nie ma świadczeń
Nie ma umowy, nie ma świadczeń
Z powództwem o ustalenie istnienia stosunku pracy często zwracają się do sądu ci, którzy chcą uzyskać świadczenia z tytułu ubezpieczenia społecznego związane z wypadkiem przy pracy, chorobą, macierzyństwem czy osiągnięciem wieku emerytalnego. Robią to także osoby domagające się wynagrodzenia za okres wypowiedzenia lub odpraw.
Jeśli zwracają się o to menedżerowie, zwykle chodzi o potwierdzenie korzystniejszego niż kodeksowe ukształtowania umowy, np. o dłuższy okres wypowiedzenia i dodatkowe świadczenia finansowe. Ci zainteresowani korzystają z pomocy pełnomocników i dobrze radzą sobie przed sądem, gorzej jest w wypadku przeciętnych pracowników.
Słabsza strona
Pracodawcy często miesiącami zwodzą wiele osób obietnicą podpisania umowy o pracę, zlecenia lub innej umowy cywilnoprawnej. W obawie przed utratą często jedynego źródła dochodów ludzie ci rzadko decydują się na powiadamianie inspektora pracy, prokuratury, sądu.
- Waga problemu jest ogromna, sygnały o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta