Miliardy nadwyżki, zamiast miliardów długu
Miliardy nadwyżki, zamiast miliardów długu
Dzięki nadwyżkom finansowym z poprzednich lat można było znaleźć fundusze na rozmaite, pojawiające się, potrzeby. Na zdjęciu ulica w Toronto.
(C) AP
W połowie lat 90. Kanadzie - a właściwie jej ministrowi finansów, dzisiejszemu premierowi Paulowi Martinowi - udało się zlikwidować duży deficyt budżetowy, a nawet doprowadzić do sporej nadwyżki. Czy jest to do powtórzenia w innych krajach?
Według Arona Gampela, wiceprezesa i zastępcy głównego ekonomisty kanadyjskiego Scotiabanku, na początku lat 90. Kanada miała "rząd typu włoskiego". - Byliśmy najsłabszym ogniwem w G-7, mieliśmy ogromny deficyt. Gdy w 1993 roku powstał rząd liberałów z Paulem Martinem jako ministrem finansów, pojawiła się możliwość dokonania zmian - mówi.
W 1993 r. deficyt budżetowy rządu federalnego sięgał 20 miliardów CAD, czyli 6 proc. PKB. Z każdego dolara dochodu, 35 centów płacono na obsługę długu państwowego. Kanadzie obniżono wówczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta