Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zostało tylko teatrum

14 kwietnia 2004 | Publicystyka, Opinie | JR
źródło: Nieznane

Rozpad lewicy nie wziął się z niczego

Zostało tylko teatrum

RYS. JANUSZ MAYK MAJEWSKI

JANUSZ ROLICKI

Chociaż trwa w najlepsze bardzo malowniczy rozpad Sojuszu Lewicy Demokratycznej i media długo jeszcze będą zajmowały się losami tzw. borówek, poziomek i samego Leszka Millera, warto zastanowić się, gdzie tkwią przyczyny załamania wielkich partii politycznych wyrosłych z porządku peerelowskiego.

Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe niespodziewanie dla większości obserwatorów, w 15. roku przekształceń ustrojowych znalazły się w stanie uwiądu ideowego i rozpadu. Obie też, według sondaży, "cieszą się" poparciem na granicy progu wyborczego.

Sobie a muzom

Obie partie przestały sobie radzić na scenie politycznej, gdy ich lewicowość czy klasowość okazała się koturnowa. Obie w nowych warunkach ustrojowych chciały chronić interesy z jednej strony ludzi pracy najemnej, a z drugiej tradycyjnego chłopstwa. Ugrupowania te jednak najzwyczajniej nie sprostały próbie czasu. Nie znalazły przełożenia na nową rzeczywistość. Przejście od gospodarki nakazowo-rozdzielczej do zasad wolnorynkowych stanowiło dla całych grup społecznych ogromne wyzwanie. Jeśli nie z dnia na dzień, to z pewnością z roku na rok zaczęła w Polsce znikać wielkoprzemysłowa klasa robotnicza, chłoporobotnicy, jak również...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3202

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament