Improwizacje dla duszy
Wassily Kandinsky w wiedeńskim Kunstforum
Improwizacje dla duszy
"Kompozycja VII" z 1913 roku to największe i najważniejsze dzieło Wassily'ego Kandinsky'ego z wczesnego twórczego okresu. Mierzące 2 x 3 metry malowidło niektórzy interpretowali jako proroctwo wojny, ale autor nie przychylił się do tej tezy.
On pierwszy, w 1910 roku, namalował obraz, który niczego nie przedstawiał. Nie był to przypadek - Wassily Kandinsky miał za sobą doświadczenia malarskie, krok po kroku prowadzące do plastycznej rewolucji. Jak do niej doszło, można dowiedzieć się dzięki znakomitej wystawie w wiedeńskim Kunstforum.
Prezentacja zatytułowana "Dźwięk koloru" obejmuje lata 1900 - 1921, dwie najważniejsze, przełomowe dekady w twórczości ojca abstrakcji.
Życie na walizkach
Syn zamożnego handlarza herbatą, nie od razu zdecydował o zajmowaniu się sztuką, najpierw studiował prawo. Impulsem do zmiany fachu stały się... "Stogi siana", cykl obrazów Claude'a Moneta, które miał okazję zobaczyć w rodzinnej Moskwie podczas francuskiej wystawy. Choć miał już trzydziestkę, podjął ryzykowną decyzję - wyjechał do Monachium i rozpoczął artystyczną edukację. Odtąd życiorys Kandinsky'ego stał się powikłany niczym jego kompozycje....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta