Mogą stracić firmy i emeryci
Na rynku kapitałowym bez zmian
Mogą stracić firmy i emeryci
Tylko nieco ponad siedemdziesiąt firm z Listy 500 to spółki giełdowe. Nie jest to liczba, która mogłaby usatysfakcjonować osoby związane z rynkiem kapitałowym w Polsce. Świadczy o zbyt małym udziale tego rynku w polskiej rzeczywistości gospodarczej.
Od ostatniej prezentacji listy upływa rok i z żalem należy powiedzieć, iż "na rynku kapitałowym bez zmian". Zmian, które w końcu sytuowałyby ten rynek we właściwym miejscu w wypracowywaniu bogactwa krajowego. Pomimo trwającej od połowy ubiegłego roku dobrej koniunktury na giełdzie nie została przeprowadzona w drodze publicznej oferty sprzedaż chociażby jednej znaczącej dla gospodarki spółki będącej własnością państwa.
Prywatyzacja pozostających w rękach państwa spółek to nie tylko sposób na zapewnienie konkretnych wpływów do budżetu państwa potrzebnych do sfinansowania ogromnych wydatków z państwowej kasy czy też zmniejszenie udziału państwowej własności w gospodarce w procesie przechodzenia do gospodarki wolnorynkowej. To także umożliwienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta